Festival ptactva 2020

První říjnový víkend již tradičně probíhá podzimní Festival ptactva. Během něho organizují ornitologové z České společnosti ornitologické pro veřejnost vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Za pozorováním ptáků se vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších zemích po celé Evropě. Festival ptactva je součástí úspěšné mezinárodní kampaně EuroBirdwatch.

Během vycházek zaznamenávají ornitologové u nás i v ostatních zemích data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích apod. Data ještě na konci víkendu jednotlivé země zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, kterým je letos slovenský partner BirdLife International SOS/BirdLife Slovakia. Výsledky letošního Festivalu budou k dispozici na webu České společnosti ornitologické.

V letošním ročníku pro vás organizátoři připravili 43 vycházek. Většina z nich se uskuteční přímo o výše zmíněném víkendu.

Z důvodu současné epidemiologické situace prosíme návštěvníky, aby se akcí z ohledu na ostatní návštěvníky účastnili v rouškách, byť jde o venkovní akce, a respektovali důsledně pokyny organizátorů včetně případného omezení počtu účastníků. Zároveň prosíme o dodržování rozestupů, zvláště v případě ukázek kroužkování. Organizátoři jistě bez problémů vaše děti obejdou, aby všichni ptáky viděli, není nutno se mačkat. Děkujeme za pochopení a ohleduplnost vůči dalším návštěvníkům a hlavně organizátorům akcí.

Vycházky se uskuteční v rámci projektu Domov pro lidi i pro ptáky, který byl podpořen Ministerstvem životního prostředí.

Pardubický kraj

Dolní Čermná   

Sejdeme se v neděli 4. 10. v 8:00 na náměstí v Dolní Čermné. Pro zájemce bude připravena procházka okolím Dolní Čermné s ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Cestou budeme pozorovat a počítat ptáky, zájemci se naučí určování ptáků. V závěru bude připraveno občerstvení a prezentace fotografií z kroužkování ptáků. Vedou Aleš Hampl (604 208 580) a Jan Růžička  (731 070 397).

Lázně Bohdaneč

Sraz v neděli 4. 10. v 8:30 před sochou sv. Jana Nepomuckého u bohdanečského mlýna (asi 500 m od konečné MHD č. 3 z Pardubic). Nenáročná ornitologická procházka (cca 7 km) starobylou rybniční krajinou v okolí Lázní Bohdaneč, pozorování a určování ptáků i za pomoci stativového dalekohledu s velkým zvětšením. S sebou dalekohled a terénní obuv. Vhodné i pro rodiny s dětmi. Pořádá Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích. Kontakt: Libor Praus (praus@vcm.cz, 605 522 692).

Linhartice u Moravské Třebové

Akce bude zahájena v neděli 4. 10. v 9:00 u budovy ekocentra (bývalá ZŠ) v Linharticích, kde proběhne kroužkování. Následně se vydáme podél řeky Třebůvky a budeme pozorovat táhnoucí opeřence. Připravena bude také soutěž pro děti. Spolupořádá: Centrum enviromentální výchovy Stolístek Linhartice. Vede Jakub Vrána (739 697 659).

Litomyšl

Sraz v neděli 4. 10. v 7:30 na benz.pumpě MOLL, dále vycházka s pozorováním a sčítáním ptáků po trase rybník Velký Košíř, Nedošínský háj, rybník Malý Košíř, Tržek (rybníky Borovec a Šotka) a zpět. Vede Lubor Urbánek (urbanek.lubor@seznam.cz).

Opatovské rybníky (okres Svitavy)

Sraz v sobotu 3. 10. v 9:00 na hrázi rybníku Hvězda u Třebovic. Vycházka kolem rybníků Nový a Hvězda. Připraveno bude kroužkování ptactva, soutěž pro děti a samozřejmě také pozorování táhnoucích druhů. Jakub Vrána (kuba.vrana@email.cz, 739 697 659).

Přelouč

Sraz v sobotu 3. 10. na Masarykově náměstí v Přelouči před ZŠ v 9:00. Pro účastníky, kteří pojedou vlakem, je možný sraz na nádraží v 8:30. Poté s jedním z organizátorů společně dojdou na náměstí. Trasa vycházky povede k Labi, významné přeloučské lokalitě Slavíkovy ostrovy až k přírodní památce rybníku Černý Nadýmač. Zaměříme se na vodní ptáky a jejich život, význam tamních lokalit z ekologického hlediska. S dětmi si zahrajeme přírodovědnou hru. Délka trasy k cíli a zpět je cca 13 km. Z vycházky je možné kdykoliv se odpojit.  S sebou dalekohledy, určovací klíče, šátek přes oči, pití a svačinu, vhodné oblečení do terénu.  Vzhledem k současné epidemiologické situaci je nutné se na vycházku přihlásit na mail: hellingerroman@gmail.com. V případě nepříznivého počasí (silný déšť) se vycházka ruší.


Převzato z mzp.cz a birdlife.cz

Přihlaste se k odběru aktualit

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami.

Napište nám