Kraj pomáhá Jevíčku nejen s památkami

Město Jevíčko bylo v minulých dnech skloňováno v médiích zejména v souvislosti s opravou památek. Zvítězilo v krajském kole soutěže Historické město roku 2019 a také v krajské soutěži Památka roku. Jak jsou na tyto účely využívány dotace Pardubického kraje i další záležitosti, kterými město žije, představil nyní starosta Jevíčka Dušan Pávek prvnímu náměstku hejtmana Romanu Línkovi.

„Prohlédli jsme si dokončenou protipovodňovou stavbu, na kterou městu přispěl Pardubický kraj a díky které mohl vyrůst v záplavové oblasti nový závod společnosti Rehau. Ten zde nyní zaměstnává v původních a nových prostorách  na 380 lidí. Kromě památek se kraj ve městě aktuálně angažuje v rekonstrukci budovy gymnázia, kde budeme muset hledat nového dodavatele prací, a také v modernizaci silnic. Spojnice Jevíčka a Jaroměřic, silnice II/371, má přijít na řadu ještě v letošním roce. Přípravy nyní o něco zpozdil částečný nález dehtu ve starých vrstvách, a podle legislativy to pro nás znamená upravit projektovou dokumentaci. Přesto věřím, že se práce rozeběhnou ve druhé polovině roku,“ uvedl Roman Línek.

Společně se starostou si prohlédl také objekt bývalého kina, který je nyní kvůli havarijnímu stavu střechy uzavřený. „Rádi bychom tento hlavní prostor pro větší společenské akce v Jevíčku zmodernizovali a multifunkčně upravili. Mohly by tu nalézt zázemí jak podnikatelské aktivity, tak i kulturní pořady, divadla, plesy a podobně. V současné době hledáme možnosti financování,“ představil svou vizi starosta Dušan Pávek.

Mezi opravenými památkami v Městské památkové zóně je také bývalá synagoga, ke které vede nově vydlážděná ulice. Město, které ji vlastní, ji postupně vrací do původní podoby a využívá pro menší kulturní akce, zejména komorní koncerty. Letos kamenný husitský kalich na průčelí vymění za kamenné desky desatera, které tu bývaly do té doby, než byla zdejší židovská komunita zdecimována. „Podporuji myšlenku připomenout všechny místní oběti holocaustu památníkem v takovém meditačním koutku před synagogou. Je potřeba, aby si tyto skutečnosti uvědomovaly i další generace obyvatel,“ řekl Roman Línek.

Prohlédl si také kapličku v Zadním Arnoštově, která je takovým malým zázrakem. „Všechno vzniklo náhodou, když jedna místní obyvatelka sdělila, že jistý donátor, který se léčil na nedalekém odborném léčebném ústavu, nabídl 10 tisíc korun na její vybílení. Přitom se zjistilo, že pod vrchním nátěrem se skrývají barokní malby, které pak byly díky padesátitisícovému příspěvku Pardubického kraje zrestaurovány,“ vysvětlil starosta. „Kromě toho pomohly krajské příspěvky v loňském roce s opravou dvou kamenných křížů ve městě a také vzácného mobiliáře v kostele Nanebevzetí Panny Marie,“ dodal k památkám v Jevíčku Roman Línek.


Celou zprávu naleznete na pardubickykraj.cz zde.

Přihlaste se k odběru aktualit

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami.

Napište nám