Kraj připravuje modernizace silnic za dalších 900 milionů korun

Radní Pardubického kraje na svém pondělním jednání schválili záměry na další čtyři projekty modernizací silnic druhých tříd. Jedná se o projekty za více jak 900 milionů korun včetně DPH. Po schválení bude následně zahájena projektová příprava pro možné uplatnění v rámci výzev v následujícím programovém období evropských fondů po roce 2020.

 

„Ačkoliv se v tuto chvíli primárně soustředíme na dočerpání evropských fondů v rámci stávajícího programového období, je nutné myslet dopředu také na to následující po roce 2020. Nemůže se totiž stát, že začneme projektovat teprve po vyhlášení jednotlivých výzev. Již v minulosti se nám osvědčilo mít připravený seznam staveb v pokročilém stádiu projektování, a proto chceme takto postupovat i nadále,“ řekl hejtman Martin Netolický. „V rámci těchto čtyř projektů se celková předpokládaná hodnota pohybuje na částce přesahující 900 milionů korun s tím, že z evropských fondů, konkrétně Integrovaného regionálního operačního programu, bychom měli získat 60 procent, dalších pět procent přidá státní rozpočet a 35 zbyde na spolufinancování z krajského rozpočtu,“ sdělil hejtman Netolický.

 

Všechny čtyři projekty mají kromě zdrojů financování společnou také snahu o snížení hlukové zátěže. „V intravilánech obcí na trase všech čtyř úseků plánujeme aplikovat pojivo z pryžového granulátu z důvodu snížení hladiny hluku z dopravy. Považujeme za velmi důležité, abychom se v rámci takto rozsáhlých projektů zaměřili nejen na samotný technický stav komunikace, odvodnění, ale také na zlepšení hlukové zátěže pro obyvatele těchto obcí,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš.

 

Schválením investičního záměru začíná celý proces přípravy. „Nyní bude zahájena projektová příprava pro možné uplatnění v rámci výzev v následujícím programovém období. V polovině roku 2021 bychom chtěli u všech čtyř projektů podat žádost o spolufinancování z Integrovaného regionálního operačního programu a se začátkem stavební sezony 2023 tyto stavby zahájit. V tuto chvíli se však samozřejmě nejedná o přesný harmonogram stavby,“ řekla krajská radní pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace Hana Štěpánová.

 

Seznam schválených investičních záměrů:

  • II/315 Týnišťko – Choceň v předpokládané ceně 232,5 milionů korun
  • II/323 Břehy – Pravy v předpokládané ceně 235 milionů
  • II/368 Křenov – hranice kraje v předpokládané ceně přesahující 191 milionů korun
  • II/360 Ústí nad Orlicí – Letohrad v předpokládané ceně 249 milionů korun

Převzato ze stránek Pardubického kraje zde.

Přihlaste se k odběru aktualit

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami.

Napište nám